• 6858 M ekonomicko - právne činnosti v podnikaní

• Nový študijný odbor od školského roku 2024/2025

6858 M ekonomicko - právne činnosti v podnikaní

Absolvent je stredoškolsky vzdelaný pracovník so všeobecnovzdelávacím základom, s odbornými ekonomickými teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami a praktickým vzdelaním potrebným na vykonávanie činností v oblasti ekonomickej a právnej problematiky v rôznych typoch organizácií.

Absolvent získa schopnosť komunikovať v dvoch cudzích jazykov, riešiť problémové úlohy a pracovať v skupine. Vie sa aktívne zapájať do spoločenského diania a svoje vedomosti a zručnosti priebežne aktualizovať podľa potrieb a požiadaviek trhu práce. Je schopný prijímať zodpovednosť za vlastnú prácu a za prácu ostatných. Získané zručnosti pri práci s informačnými a komunikačnými technológiami vie efektívne využívať pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci.

Náročnosť povolaní, pre ktoré je absolvent pripravovaný, vyžaduje široký všeobecný rozhľad, rozsiahle odborné vedomosti a spôsobilosti a kladie vysoké nároky na osobnostný rozvoj. Absolvent, ktorý sa profiluje pre oblasť ekonomicko-právnych činností v podnikaní, má vedomosti zo širšieho teoretického základu v problematike práva a je schopný samostatne a správne analyzovať, interpretovať a aplikovať súvisiace právne predpisy.

Typickými činnosťami, ktoré vykonáva absolvent študijného odboru 6858 M ekonomicko-právne činnosti v podnikaní, sú činnosti, ktoré zabezpečujú založenie firmy a začiatku podnikania, efektívne riadenie malej firmy až po vedenie výkonného tímu. Vykonáva činnosti, ktoré zabezpečujú tvorbu podnikateľského plánu, finančné hospodárenie firmy, jej účtovníctvo, daňovú agendu, marketingové činnosti a činnosti spojené so získavaním, spracúvaním a prezentáciou informácií.

Absolvent je schopný aplikovať vedomosti a zručnosti v praxi, projektovať, organizovať, realizovať aktivity, vyhodnotiť prácu svoju i svojich kolegov. Rešpektuje ľudské práva a slobodu jednotlivcov i skupín a zodpovedne využíva získané informácie. Je dostatočne adaptabilný, logicky mysliaci, schopný pracovať samostatne aj v tíme, je komunikatívne zručný v nadväzovaní a sprostredkovaní kontaktov, má kultivované vystupovanie. Sústavne sa vzdeláva, trvalo sa zaujíma o vývoj v danej oblasti štúdiom odbornej literatúry, používa adekvátne metódy práce, ovládať informačné a komunikačné technológie a cieľavedome, rozvážne a rozhodne koná v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie.

Dôležitou súčasťou profilu absolventa sú jeho morálne vlastnosti, angažovaný a uvedomelý vzťah k človeku a jeho sociálnej situácii a profesijná etika. V správaní absolventa dominuje tolerancia, empatia, asertivita a prosociálne správanie, vedomosti a spôsobilosti z oblasti a bezpečnosti práce, ochrany životného prostredia, vrátane starostlivosti o kultúru práce a pracovné prostredie.

Absolvent je pripravený na vstup do praxe, dosiahnuté vzdelanie mu vytvára podmienky pre získanie oprávnenia v podnikateľskej činnosti a zároveň má predpoklady pokračovať v štúdiu na vysokej škole.

učebný_plán_Ekonomicko-právne_činnosti_v_podnikaní.pdf