V našej škole, SOŠ Podnikania na Masarykovej ulici v Prešove sa celý pondelok, 26. 10. 2015, niesol v duchu Medzinárodného dňa školských knižníc a jeho tohtoročnej témy – Žiaci v školskej knižnici – v centre vzdelávania. Naše školské podujatie prebiehalo v dvoch etapách – v dopoludňajšom bloku, od 9,00 do 12,00 hod., a vo večernom bloku, po 19,00 hodine, v priestoroch školského internátu.
V dopoludňajších hodinách sme pre žiakov všetkých tried prvého a druhého ročníka odohrali minidokument a minimuzikál na motívy románu francúzskeho spisovateľa – Victora Huga: Chrám Matky Božej v Paríži. Autorka scenára a režisérka predstavenia – Mgr. Natália Prostredná, učiteľka francúzštiny, nazvala predstavenie minidokumentom a minimuzikálom preto, že ním chcela prostredníctvom dobových kulís, kostýmov, sprievodného slova, spevu, tanca a vizuálnej prezentácie premietanej v pozadí, odhaliť mnoho faktov o prepojení histórie, architektúry a literatúry. Victor Hugo, politik 19. storočia, zakladateľ a predstaviteľ romantizmu, do svojho diela zakódoval veľa odkazov, ktoré sme sa pokúsili žiakom objasniť. Jeho román, hoci bol vydaný už v roku 1831 a opisuje príbeh z 15. storočia, z čias vlády francúzskeho kráľa Ľudovíta XI., je stále nadčasový a aktuálny, lebo súboj dobra a zla, lásky a pýchy, vernosti a zrady sú večné témy.
Žiaci mali možnosť spoznať osobnosť spisovateľa v mladom, strednom i staršom veku, jeho ideály, myšlienky i pohnútky, ktoré ho viedli k napísaniu románu. Veľmi zaujímavé boli informácie o architektonických detailoch parížskej katedrály Notre-Dame, ktorá fascinovala V. Huga, o jej priečelí, chrličoch na rímse strechy, starých nápisoch na stenách stavby, o význame staviteľstva v stredoveku, zrodení kníhtlače, o novom umeleckom smere v literatúre – romantizme a jeho súboji s odchádzajúcim klasicizmom. Naše obecenstvo veľmi priaznivo hodnotilo živé predstavenie hercov, stvárňujúcich hlavné postavy románu: tancujúcu a spievajúcu Esmeraldu, jej bielu kozičku Džalilu, zvonára Quasimoda, kňaza Clauda Frolla a napokon, básnika Pierra Gringoira, ktorý predstavoval alter ego spisovateľa a tlmočil jeho myšlienky.
Predstavenie sa odohralo dvakrát, v kongresovej miestnosti školy. Každé predstavenie trvalo 60 minút. Pozvaní boli všetci zamestnanci školy, rodičia žiakov a priatelia školy, prostredníctvom elektronickej pozvánky, zverejnenej vopred, na webovej stránke školy.
Štedrý priestor kongresovej miestnosti umožnil umiestniť v priestore šesť veľkorozmerných kulís, zhotovených učiteľkou a spoluautorkou predstavenia – Mgr. Martinou Lelákovou a jej žiakmi, študujúcimi umelecký odbor – dizajn interiéru.
Prvá kulisa stvárňovala exteriér parížskej katedrály Notre-Dame – Chrámu Matky Božej v Paríži. Druhá kulisa výtvarne zobrazovala interiér chrámu s obručou osudu – mozaikové okno – prvok na priečelí katedrály. Tretia kulisa predstavovala samotné okno, cez ktoré presvitá svetlo do interiéru chrámu ako symbol osudovosti – prvok romantizmu. Štvrtá kulisa zobrazovala parížsku štvrť kriminálnikov, žobrákov a tulákov, nazývaný Dvor divov – ako symbol ľudových más, ktoré sa v umení dostávajú do popredia. Piata kulisa bola napodobeninou zvonu hrbáča Quasimoda ako symbolu nástroja komunikácie, strážcu verejného diania a oznamovania dôležitých správ svojmu okoliu, ktoré oznamuje Quasimodo – symbol škaredosti a ohavnosti v spojení s duševnou krásou a krehkosťou. Šiesta kulisa – chrlič, mala podobu hlavy netvora, ktorý symbolizuje neresť a zostáva mimo priestoru katedrály. Ako stavebný prvok zabezpečuje odvod dažďovej vody z okraja strechy a symbolicky práve z neho zhodí Quasimodo v závere románu arcidiakona Clauda Frolla, svojho vychovávateľa, ktorý sa ho ujal v detstve a vychoval, aby pomstil Esmeraldinu smrť.
Súčasťou minimuzikálu a minidokumentu Chrámu Matky Božej v Paríži bol aj vedomostný a jazykový kvíz pre tímy pozvaných žiakov-divákov, ktorí súťažili o prvenstvo a sladkú odmenu. Zástupcom tried boli na začiatku predstavenia rozdané kvízové otázky a žiaci mali možnosť počas predstavenia spolupracovať a odpovedať na ne.
Kvízové otázky testovali žiacku pozornosť, logické a kritické myslenie a jazykové znalosti vo všetkých piatich jazykoch, ktoré sa v škole vyučujú (ANJ, NEJ, RUJ, SPJ, FRJ). Kvíz bol vyhodnotený organizátorkami podujatia – PhDr. A. Mladou a Mgr. N. Prostrednou v nasledujúci deň, prostredníctvom školského rozhlasu.
Cieľom tejto aktivity bolo podporiť a rozvíjať pocit spolupatričnosti a vzájomnej tolerancie. Všetkým zúčastneným žiakom, na javisku aj v obecenstve, sme pomohli rozvíjať komunikačné kompetencie a komunikačnú odvahu, podporili sme súťaživosť a záujem o čítanie kníh.
Súčasne s predstavením prebiehali ďalšie dve sprievodné podujatia. Prvým bola tvorivá dielňa, pod vedením Mgr. M. Lelákovej, ktorá poverila vybraných žiakov, aby počas predstavenia zhotovili výtvarné práce, umelecky zachytávajúce výjavy z knihy a predstavenia. Následne, po skončení predstavenia pripravili výstavu výtvarných prác, spolu s kulisami z predstavenia, v priestoroch školy.
Druhým podujatím, ktoré koordinovala Mgr. Z. Dupaľová, bolo tvorenie záložiek do kníh, v rámci 4. ročníka celoslovenského projektu – Záložka do knihy. Vyrobené záložky boli odoslané pridelenej partnerskej škole SOŠ DAS, Krásno nad Kysucou.
Účinkujúci žiaci v predstavení Chrám Matky Božej v Paríži:
T. Kuchtanin, A. Čapo, Š. Škotko, J. Chudík, D. Badovská, D. Kucová, F. Frič, I. Tkáčová, D. Rákoš, P. Jurečko, N. Ňachajová, J. Laciová, K. Lacková, P. Vysokajová, I. Hegyiová, A. Kuzmiaková, P. Bukovinská, M. Markovičová.
Hudobné skladby zahrali a spievali: gitara a spev: D. Kucová a K. Lacková
Výtvarníčky z ilustračnej dielne pod vedením Mgr. M. Lelákovej: V. Fignárová, B. L. Bizubová, K. Adamčáková, A. Hudačeková, P. Bálintová
Vo večerných hodinách sa realizovalo stretnutie žiakov školského internátu v školskej knižnici. Atmosféru a priebeh zaujímavého stretnutia ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
Stručný opis podujatia ku MDŠK v knižnici školského internátu
Tajomné šero a ticho dotváralo našu čarodejnú knižnicu. Akoby odnikiaľ sadla si na stoličku speváčka Daniela Kucová, k nej maliarka, pouliční herci a my, ľudia, ktorí majú radi knihy. Jeden vedľa druhého sme sa s dielom – Chrám Matky božej v Paríži, spolu ponorili v príjemnej atmosfére do príbehu o nenaplnenej láske, o krutosti, nepochopení, ale aj o milovaní až za hrob. Denisa Badovská nám iskrivým hlasom navodila chvíle, keď sa Quasimodo stal pápežom bláznov, Viktória Blašková priblížila jeho detstvo, Monika Filipová prehovorila o duši románovej postavy, Jakub Šima nám prečítal úryvok z nezmyselného súdu s Esmeraldou. Erika Knutová opísala vraždu a Alexandra Baňasová Esmeraldinu popravu. Finále príbehu farbisto ukončila Lucia Mišenková. Cvengot mincí pri nohách maliarky bol podnetom k zbierke na ďalšie knihy do knižnice a takto aj do našich sŕdc a mysle.
Cieľom popoludňajšieho stretnutia v školskej knižnici bola podpora nárastu záujmu žiakov v škole a v školskom internáte o čítanie kníh, rozvoj prezentačných zručností a podpora vlastnej tvorby. Možno aj touto troškou sa nám podarilo prispieť k motivácii čítať knihy a hľadať si k nim cestu. Atmosféra podujatia v príjemnom prostredí školskej knižnice očarila študentov natoľko, že sa im nechcelo odísť z knižnice do svojich izieb ani po skončení stretnutia. Školská akcia pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc bola hodnotným zužitkovaním vedomostí žiakov z individuálneho čítania. Kreatívne realizovaný čitateľský prednes, doplňovaný spevom a hrou na gitare, mal veľký úspech pre jeho aktuálny obsah, o čom svedčia ohlasy žiakov i pedagógov.
Správu vypracovala: PhDr. Andrea Mladá, organizátorka podujatia, dňa: 2.11.2015 v Prešove
/Fotogaléria/ /Video/